Eksootiline kohvitaim kuulub Rubiacee sugukonna Coffea perekonda, mis hõlmab umbes 60 liiki.
Kultiveeritakse neist aga ainult kaht: araabia kohvipuud ehk Coffea arabica´t ja kongo kohvipuud ehk Coffe canephora´t (tuntud ka Coffea robusta nime all), millest saadud kohvi tuntakse vastavalt kui araabikat ja robustat.
Tegemist on kaheidulise igihalja taimega, mis kannab õisi ja vilju ning kasvab kõige paremini kuumas kliimas, ehk riikides, mis jäävad Põhja- ja Lõunapoolsete lähistroopiliste vööndite vahele.
Metsikus looduses võib taim kasvada 3-15m kõrguseks, kuid istandustes pügatakse põõsaid saagi koristamise hõlbustamiseks ning nende kõrgus jääb seepärast alla kolme meetri. Kohviistandused vajavad harilikult ulatuslikku kastmist, eriti intensiivsel kasvuperioodil. Seega sõltub saagi rohkus otseselt kliimast.
Parimad tingimused näivad olevat troopikavööndis, sest seal ei esine suuri kliimakõikumisi. Kohvitaimel on ovaalne luuvili, mis on toorena roheline, kuid muutub küpseks saades helepunaseks või kollaseks. Küps vili sarnaneb metskirisiga – sellest ka vilja nimetus “kohvikirss”. Kui saaki õigel ajal ei koristata, hakkavad kirsid käärima ja muutuvad tumepruuniks. Sagedaste vihmade tõttu võivad okstel olevad kirsid küpseda ise kiirusega, ühel hooajal võib taim mitu korda õitseda ja saaki kanda.