Chai ajalugu on üle 5000 aasta vana. Selle joogi loojad nautisid seda nii kuumalt kui ka külmalt. Mõne loo järgi leiutati see iidsetes India ja Siiami õukondades kuninga poolt, kes hoidis retsepti salajas, pidades seda oma aardeks. Selles joogis võib aga eksimatult näha ka hinduistliku tervendamissüsteemi ajurveda juuri, kus vürtside, taimede ja magusainete kombinatsioone kasutatakse kehaliste haiguste ravimiseks.
Chai (masala) on jook vürtsidest, mida jahvatatakse ja keedetakse ning millele lisatakse seejärel teelehti. Segu kurnatakse ning sellele lisatakse piima ja mett. Retseptid võivad olla erinevad, kuid jooke ühendavad mõned põhitõed. Traditsiooniline masala chai on segu magusatest ja hõrkudest vürtsidest, nagu nelk, kaneel, tähtaniis, kardemon (mis on peaaegu kõigis chai’des põhivürtsiks), pipraterad, ingver ja mõnikord ka apteegitill, mis jahvatatakse peeneks ja mida keedetakse kuumas vees. Seejärel lisatakse vürtsisegule musta teed, millel lastakse tõmmata olenevalt teejooja maitsest. Segu kurnatakse ning lisatakse ükskõik millist piima ja mett. Masala chai’d tuleb kindlasti juua magustatult, sest magusaine toob vürtside tugeva maitse paremini välja.
KAFO toob maale USA-s valmistatud David Rio chai‘d, mille retsept on originaaliga võrreldes rohkem läänemaade maitsele kohandatud. Lisaks mustale teele valmistatakse chai’d ka taimeteest või rohelisest või ka valgest teest. Ka teesegus kasutatud magusate ja hõrkude vürtside valik ning kogus varieeruvad.
Tassitäis tavalist kannukohvi sisaldab umbes 55 mg kofeiini ja tassitäis harilikku chai’d umbes 15 mg kofeiini.