Musta teed tuntakse Hiinas hoopis punase tee nime all joogi vasepunase värvuse tõttu. Õhtumaades nimetatakse sama teed mustaks töödeldud teelehtede värvuse järgi.
Musta tee iidne saamislugu on kallile kauba-artiklile säilivuse andmise lugu. Kui näiteks rohelise tee keskmine säilivus on aasta, siis must tee on kvaliteetne veel ka kuni seitsme aasta pärast. Kunagised pikad ja aeglased kaubateed on esitanud musta tee töötlemisele omad suured nõudmised.
Musta tee töötlemine on igal maal ja regioonis suuresti erinev meistrite oskustest ja vahenditest sõltuvalt, aga väga lihtsustatult räägime kahest suuremast suunast: traditsioonilisest ja kaasaegsest CTC-st. Traditsiooniline töötlus tegeleb purutee valmistamisega ja CTC (ehk Cut-Tear-Curl) pakitee valmistamisega.
Traditsiooniline meetod omab tuhandeid aastaid ajalugu ja koosneb neljast põhietapist. Esiteks närtsitamine, kuni teelehtede tavapärane 77-80 protsendine niiskus on langenud 55 -70 protsendini. Nüüd on teelehed pehmed ja paindlikud, neid on lihtne rullida. Teises etapis lehti rullitakse ja pressitakse, et lehtede mahl eralduks ja oksüdeerumine võiks alata, suuremate lehtedega korratakse rullimist mitmeid kordi. Kolmandaks laotatakse purustatud lehemass õhukeste kihtidena jahedasse ja niiskesse ruumi ja lastakse umbkaudu 20-30 minutit seista ja käärida. Selle etapi käigus hakkab tee omandama iseloomulikku aroomi ja maitset, värvus muutub tumedaks. Et käärimine lõpetada, kuivatatakse lehemass 115-120 kraadi juures, kuni tee niiskusaste on 2-3 protsenti.
CTC meetod on pärit alles 1950-ndatest aastatest ja on tekkinud üha kasvavast nõudmisest pakitee järele. Pakiteed valmistatakse väiksema mõõdulistest teelehtedest, mille tõmbamisaeg on lühem ja mis annavad tugevamaitselise tee.Töötlemine on samuti neljaetapiline ja algab närtsitamisega. Aga traditsioonilise teelehtede rullimise asemel kasutatakse lehtede CTC masinas tampimist ning pisiosakesteks lõhkumist. Edasised kaks etappi – oksüdeerimine ja kuivatamine on taas traditsioonilise meetodiga sarnased. CTC meetod on pea üleni mehhaniseeritud – oksüdeerimine toimub juba aeglaselt liikuval konveierlindil, mis teemassi otse kuivatusse suunab.
Musta tee tervislikkusest rääkimine on rohelise tee varju jäänud – roheline tee on osutunud nii populaarseks tervisejoogiks, et sellega võistlemine tundub peaaegu võimatu. Tegelikult on ka mustal teel needsamad tervistavad omadused – ta on tugev antioksüdant kogu organismile, südamehaiguste riski vähendaja, hambakatu ja halva suulõhna ennetaja, ennetab vähkkasvajaid, tugevdab luid ja organismi immuunsust, vähendab stressi ja diabeedi riski, on seedesüsteemi korrastaja ja tugevdaja , suurendab energiataset ja mis peamine – õnnetunnet.
Tervislikuks tarbimiseks peetakse igapäevaselt 1-2 tassi tarbimist. Aga kui juba tervise pärast, siis – ilma piima või suhkruta. Musta teed valmistatakse keeva veega ja selle tõmbamisaeg on pikem kui valgel, rohelisel ja oolong teel. Sobilik tõmbamisaeg on täna igal teepakil kirjas.
Musta teed juues osaled viie tuhande aasta kogemustes ja traditsioonides saada tuge nii vaimule kui kehale läbi looduse imeliseimate aarete. Tee teeb terveks, õnnelikuks ja targaks.