Ola! – läheb peoks! Nuuskšokolaadi soovite?
2007. aastal valmis Rolling Stones’i liikmete sünnipäevapeoks nuuskšokolaad, mille levik Euroopa klubidesse oli muljetavaldavalt kiire. Kakaost saadav kofeiin jõudis sissehingatava dopinguna verre kiiremini kui seedides ja andis kohese ja kiire „laksu“.
Nuuskšokolaadi valmistamiseks jahvatati kakaouba tolmpeeneks ja segati lisanditega nagu ingver, münt vms.
Magusa dopingu originaal-serveeringu töötas välja Belgias Domimique Persoone, kes kasutas nuuskšokolaadi manustamiseks spetsiaalselt disanitud katapulti, mis paiskas doosi ninna. 10 aastaga on Persoone müünud 25 000 doosi koos originaal-katapuldiga.
Aga et nuuskšokolaad osutus popuplaarsemaks kui peen katapult, siis on doosi manustamiseks võetud tarvitusele narkootikumide tarbimisest tuttavad vahendid – pastaka korpustest rahatähtede või küünteni.
Ja nüüd on nuuskšokolaad ametlikult ka poeriiulil. Toidulisandite tootja Legal Lean on toonud turule Coco Loko – Ameerika nuuskšokolaadi hinnaga 20 dollarit 1,25 untsise (35,44 g) purgi eest.
Lisaks kakaole sisaldab Coco Loko pulber tauriini – aminohapet, mis soodustab lõõgastumist, head und ja parandab nägemist; guaraanat, mille kofeiinisisaldus on kohviga sarnane ja hõlmikpuu ekstrakti, mis parandab mälu ning verevarustust.
Seda imepulbrit müüakse peamiselt e-kaubanduses, aga vähesel määral ka tubakapoodides nagu sissehingatavale dopingule kohane. Nuuskšokolaadi testimistega pole veel väga vaeva nähtud ja seadusemeistrite tähelepanu alles hakkab uuele „narkootikumile“ koonduma.
Coco Loko on ametlikult „toidulisand“ ja sellisena peab ta saama kinnituse tervislikkuse või ebatervislikkuse seisukohalt. Tundub, et nuuskšokolaadis ei tohiks justkui midagi kahjulikku olla? Kui ametliku toidulisandina on täiesti ametlikult aktsepteeritud hirvesarvepulber koos kofeiiniga, siis miks mitte šokolaad?
Seaduse ees jääks pulber süüdi, kui ta lubaks midagi, mida ei suuda täita. Aga pakendil on vaid tagasihoidlikud ja ebamäärased vihjed, nagu et „rahustab meeled“ (sissehingatava olluse kohta üsna üllatav) või „aeglane eufoorilise energia tulv“ või „vallandab endorfiinid ja loob positiivse meeleolu“.
Siit-sealt kostab hääli, et kas mitte lapsevanemad ja arstid ei peaks nuuskšokolaadi pärast muretsema hakkama? Aga kuna ei teata, milles mure täpselt seisneb, siis suuremat debatti avalikkuses toimunud seni pole. Tegelikult on see laiemale avalikkusele veel küllalt tundmatu toode. Vara muretseda niisiis?
Veel ei ole teada, kui palju kofeiini keha sissehingates omastab ja kas raske sõltuvus on kiire tulema – alguses kofeiin, siis kokaiin?
Kindlam tundub esialgu šokolaadi niisiis „vanakooli moodi“ paberist välja keerata ja krõbistada. Samas – nuuskšokolaadi tahaks tõesti korra proovida:) Mis halba ta siis ikka teha võib?
Algallikas: https://www.comunicaffe.com/coco-loko-you-can-now-buy-chocolate-powder-to-snort-but-is-it-safe/